4 sposoby na Let’s eat in English

Czy pamiętacie jeszcze proponowane przeze mnie  8 sposobów na grę ANIMALS? (TUTAJ: http://regipio.com/reg/?p=2445) Tym razem kolejna gra i pomysły na jej wykorzystanie w grupie średnio zaawansowanej.

Kilka słów o samej grze. Opakowanie jest bardzo pojemne zawiera bowiem ponad 270 elementów, które możemy wykorzystywać w różnoraki sposób. Dołączona do opakowania instrukcja zawiera 7 propozycji gier o różnym stopniu trudności skierowanych głównie do młodszych uczniów – sugerowany wiek graczy 4-8 lat.

Szkoda byłoby jednak zmarnować tak fantastyczny potencjał. Jak więc wykorzystać grę na zajęciach dla nieco starszych uczniów? Wystarczy nieco zmodyfikować zasady :).

SPOSÓB 1

Master Chef

Kto z nas nie oglądał tego popularnego programu telewizyjnego, w którym uczestnicy popisują się swoimi umiejętnościami kulinarnymi? Chyba nikt. Jedną z moich ulubionych konkurencji jest ta, gdzie uczestnicy dostają zestaw produktów niekoniecznie do siebie pasujących i muszą wyczarować coś oryginalnego, pięknego i przede wszystkim smacznego. Zaproponujmy więc naszym uczniom właśnie zabawę w kucharzy. Każdy uczestnik zajęć losuje z woreczka kartoniki z obrazkami lub nazwami jedzenia. Następnie krok po kroku musi opisać czynności, dzięki którym powstanie przepyszne danie. W zabawie możemy wykorzystać talerzyki i obrazki. Ćwiczymy przede wszystkim budowanie złożonych wypowiedzi, ale również przypominamy i poznajemy słownictwo niezbędne w codziennym życiu.

SPOSÓB 2

Chodzący Słownik – pomysł do wykorzystania również jako praca domowa

W woreczku pozostawiamy wyłącznie kartoniki z nazwami. Każdy uczeń losuje kartonik ze słówkiem (jeżeli słowo jest krótkie np.: ham, konieczne jest dolosowanie kolejnego kartonika – liter w słowach nie może być zbyt mało). Następnie każda osoba ma za zadanie ułożenie jak największej ilości słów z liter wylosowanych słów mp.:

CORNFLAKES => CORN, FLAKE, LAKE, CAN, FAN, SALE, FALSE itd.

SPOSÓB 3

Kolekcjoner

Na stole rozkładamy wszystkie kartoniki z obrazkami (w wersji o niższym stopniu trudności proponuję wykorzystanie kartoników z tekstem). Wszystkim uczestnikom zajęć rozdajemy plansze MENU. Zadaniem każdego gracza jest jak najszybsze zapełnienie swojej karty MENU kartonikami. Jak to zrobić? Wystarczy poprawnie przeliterować nazwę z wybranego obrazka :). Osobiście nie znam osoby, która lubiłaby ćwiczenia z angielskiego literowania, a niestety bez ćwiczeń trudno osiągnąć biegłość. Element zabawy i rywalizacji na pewno pozytywnie urozmaici nudne powtarzanie.

SPOSÓB 4

Mój wczorajszy dzień.

Wykorzystując kartoniki z obrazkami proponujemy uczestnikom zajęć pracę w parach – krótkie dialogi opisujące dzień poprzedni. Gracze losują po 5-7 kartoników i starają się wykorzystać wszystkie nazwy w rozmowie. Można również dialog ukierunkować na dzień następny, tzn. pytania i odpowiedzi będą dotyczyły planów na kolejny dzień.

Ania

Foto: Pixabay

 

Napisz coś

Your email address will not be published.