Angielskie Ploteczki czyli jak Oswoić czasownik To Be

Nawet jeżeli jesteś „wiecznie poczatkującym” studentem języka angielskiego lub uważasz, że najlepszy byłby dla Ciebie podręcznik zatytułowany „Angielski dla Opornych”, to na pewno znasz odmianę czasownika TO BE. Jest to jedna z podstawowych rzeczy, której uczysz się na początku i bez jej opanowania nie tylko nie będziesz mógł komunikować się w prosty sposób, ale nie opanujesz również podstaw do nauki bardziej zaawansowanych struktur.

Zacznijmy od tego co najprostsze czyli od pytań o wiek, imię czy miejsce zamieszkania. Na tego rodzaju pytaniach opiera się zwykła, towarzyska konwersacja, która niestety często potrafi stwarzać problemy.

Jak ćwiczyć zadawanie pytań i odpowiadanie na nie? Oczywiście najłatwiej jest zwerbować członka rodziny lub przyjaciela i spróbować porozmawiać po angielsku. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Podpowiadamy co zrobić, jeżeli podejmujesz walkę z tematem w pojedynkę.

ANGIELSKIE PLOTECZKI

W ćwiczeniu pomoże Ci dowolne kolorowe czasopismo (jeżeli nie masz czasopisma skorzystaj z internetowych portali plotkarskich ????). Znajdź celebrytkę/celebrytę, o którym chciałbyś się czegoś dowiedzieć i zadawaj pytania, na które odpowiedzi możesz znaleźć w tekście. Jeżeli nie wiesz jak się do tego zabrać, obejrzyj film na YOU TUBE (link .), na pewno ułatwi Ci to zadanie. Tylko nie zapominaj, dlaczego zacząłeś przeglądać gazetę lub odwiedziłeś portal plotkarski. Miałeś utrwalać czasownik TO BE, a nie aktualizować kronikę towarzyską gwiazd ????.

A jak zadawać pytania? Spójrz na przykłady:

What’s her name? Her name is Kate / Angelina / Susan.

How old is she? She is 32 / 46 / 22 years old.

Where is she from? She is from Great Britain / New Zeland / Germany.

Is she a singer? No, She isn’t. She is a model / an actress / a musician.

Where is she now? She is at the party/at home /in the garden/ on holiday/at work.

FISZKI

Kolejną, nieco bardziej tradycyjną metodą nauki są fiszki. Możesz zrobić je sam lub skorzystać z gotowych materiałów (link do fiszek). Może jest to metoda nieco nużąca, ale jeżeli z niej skorzystasz i będziesz systematyczny, na pewno zauważysz efekty.

NIESPODZIANKA

I jeszcze moja ulubiona zabawa. Szczególnie polecam ją tzw.: wzrokowcom, którzy korzystają z porozklejanych wszędzie żółtych karteczek. Niestety na początku musisz przygotować karteczki opisujące osoby – potem pozostanie już tylko ćwiczenie. 

Jak miałoby to wyglądać? Skorzystaj z gazety oraz informacji w internecie. Możesz również stworzyć swoje własne postacie. Dobrze, żeby kartki były różnorodne i znajdowały się na nich zarówno kobiety, mężczyźni, grupy ludzi (np.: zespoły) jak i rzeczy. Napisz najważniejsze cechy np.:

Magda Gessler / 68 years old / Warsaw

The Rolling Stones / 58 years old / London

Hugh Jackman / 52 years old / Sydney

Następnie wybierz sprzęt domowy, na którym umieścisz taka kartkę (lodówka, szafa, telewizor, lustro itp.:). Dobrze, żeby kartek było przynajmniej kilkanaście, wtedy będziesz miał różnorodność w zadawaniu pytań. Następnie ustaw w telefonie alarm, np.: co godzinę. Jeżeli usłyszysz sygnał podchodzisz do najbliższej wylosowanej postaci i wypytujesz o nią, podobnie jak mogłeś to zrobić wcześniej. Jeżeli masz problem z systematycznością, ten sposób na pewno będzie dla Ciebie motywujący.

Podpowiadam. 

Wypróbuj wszystkie sposoby, nawet te, które wydają się na pierwszy rzut oka „nie dla Ciebie”. Kto wie, może Twoje przeczucie tym razem okaże się mylne?

Zacznij mówić TO BE fiszki

Kup teraz

Czytaj więcej…

ANGIELSKI ZACZNIJ MÓWIĆ TO BE Fiszki

Oddajemy w Państwa ręce komplet fiszek zawierający zestaw prostych pytań, które przydadzą się podczas każdej konwersacji. Ich biegłe opanowanie pomoże w budowaniu zdań i wypowiedzi na poziomie podstawowym.

Wasze ulubione

Najpopularniejsze gry