Have czy Have Got? Oto jest pytanie!

Have czy have got? Oto jest pytanie! Może nie jest to najistotniejsze pytanie egzystencjalne, ale czasem temat bywa kłopotliwy.

Podczas jednego z kursów językowych pewien młody, dociekliwy kursant, zadał mi pytanie:

– O co właściwie chodzi z tym czasownikiem have?

– Jak to, o co chodzi? – zapytałam nieco skonsternowana.

– No bo, niby to jest czasownik „mieć”. Ale czasem to on jest sam albo w duecie z got. I jeszcze do tego wszystkiego raz jest normalny, a raz posiłkowy. Nie może być jakoś prościej?

– No wygląda, że nie może.

Po tej lekcji, doszłam do wniosku, że coś, co dla niektórych jest rzeczą oczywistą, dla innych może być nieco skomplikowane. W tym tekście spróbujemy uporządkować wiedzę na temat czasownika have. Chociaż sama nie wiem, czy zrobię porządek czy bałagan smile.

Have czy have got?

Teoretycznie znaczenie have i have got jest takie samo i oznacza posiadanie czegoś. Może chodzić tutaj zarówno o przedmioty jak również o bardziej abstrakcyjne rzeczy jak cechy charakteru czy choroby. Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest to, w jakich przypadkach ich używamy. Kiedy więc używamy have got?

Have/has got możemy stosować zamiennie z czasownikiem have/has, gdy występuje w zdaniu jako czasownik główny w czasie teraźniejszym (mieć, posiadać).

Należy pamiętać, że w odmianie brytyjskiej częściej stosowane jest have got/has got:

I’ve got a car.

Ponieważ w mowie potocznej bardzo popularne są skróty, więc bardzo często spotkamy się z I’ve got, He’s got czy They’ve got np.:

Your cat’s got very green eyes.

Tom’s got a flu.

I’ve got a new dress.

 W odmianie amerykańskiej zwykle nie dodajemy got, więc powiemy:

I have a car.

Skoro już wiemy, kiedy możemy używać have/has got, to przydałoby się również wiedzieć, w jakich przypadkach got jest raczej pomijane lub zmienia swoje znaczenie.

  • W rozmowach i korespondencji o charakterze bardziej formalnym.
  • Jeżeli mówimy o czynnościach, możemy użyć tylko czasownika have/has, bez got

I have a shower. – to zdanie znaczy, że biorę prysznic.

I have got a shower. – to zdanie znaczy, że mam w domu prysznic. Użycie have got zmienia znaczenie zdania, gdyż oznacza posiadanie.

  •  Jeżeli czasownik have występuje w funkcji czasownika posiłkowego.

Sara has got painted a picture.

  •  W pytaniach i przeczeniach w czasie teraźniejszym, jeżeli użyjemy operatora do/does (don’t doesn’t) nie dodamy słowa got do have.

Do you have a new dress?

Do you have got a new dress?

  • Nie użyjemy również have got w zdaniach w czasie przeszłym.

Did you have a meeting yesterday?

Had you got a meeting yesterday?

Niestety got nie jest wyłącznie dodatkiem do have, ale również drugą i trzecią formą czasownika nieregularnego get (get – got – got) oznaczającego otrzymać, dostać. Połączenie had got daje nam czas Past Perfect, a to już jest zupełnie inna bajka.

 Oczywiście od wszystkich reguł są wyjątki i prawdopodobnie nie udało mi się wyczerpać tematu, ale mam nadzieję, że przynajmniej nieco go rozjaśniłam. Starałam się wypunktować te kwestie, które bywają kłopotliwe.

Jeżeli chciałbyś poćwiczyć i utrwalić zastosowanie czasownika have got w czasie teraźniejszym zapraszamy do obejrzenia filmu: (https://www.youtube.com/watch?v=0HSZ7N_RwsI) oraz skorzystania z fiszek (https://sklep.regipio.com/pl/strona-glowna/fiszki-zacznij-mowic-have-got-377).

FISZKI ZACZNIJ MÓWIĆ HAVE GOT

Kup teraz

Czytaj więcej…

FISZKI ZACZNIJ MÓWIĆ HAVE GOT

Oddajemy w Państwa ręce komplet fiszek zawierający zestaw prostych pytań, które przydadzą się podczas każdej konwersacji. Ich biegłe opanowanie pomoże w budowaniu zdań i wypowiedzi na poziomie podstawowym.

Bestsellers

Most popular games