Nauka języka angielskiego w edukacji przedszkolnej jest bardzo wymagającym zadaniem.
Dzieci w wieku od 3 do 6 lat są specyficzną grupą odbiorców. Wprowadzanie nowego słownictwa, jak i powtarzanie tego już poznanego nie może zawsze odbywać się w ten sam sposób. Jeśli wykorzystujesz gry typu memo, zrób to raz na miesiąc lub dwa. Jeśli będziesz z tego typu pomocy korzystać zbyt często, dzieci nie będą motywowane do wysiłku i niestety nie będą zainteresowane Twoimi zajęciami.
Jak zatem powtarzać słownictwo? Poniżej masz kilka niezawodnych sposobów:
Sznur z praniem: do wykonania tego typu zadania potrzebujesz dwa krótkie sznurki, które zawiesisz w widocznym miejscu w sali. Podziel dzieci na dwie drużyny. Każda z drużyn ma worek z takim samym zestawem - mogą to być ubranka (np. dla lalek), karty obrazkowe z danego działu. Dziecko, które zostało wybrane do wykonania danego zadania, stoi pierwsze w rzędzie i dostaje polecenie, np. Find a white t-shirt. Szuka w worku odpowiedniego przedmiotu lub karty i biegnie w stronę sznura, aby za pomocą klamerki zawiesić przedmiot na sznurku swojej drużyny. Każdy z grupy powtarza jakieś słówko z danego działu. Dzieci mają zapewnioną fajną zabawę, dużo biegania i zdrową rywalizację.
Mądra papuga: do wykonania zadania potrzeba tylko kart obrazkowych ze słownictwem, które chcemy powtórzyć. Kładziemy karty w widocznym miejscu, tak aby każde dziecko wszystko widziało. Wskazujemy obrazek psa mówiąc przy 'a cat'. Mądra papuga nie powtarza błędnego słówka. Jeśli wskazany obrazek i słowo się zgadzają, dzieci powtarzają wyraz.
Jedzie pociąg z daleka: kolejny raz wykorzystamy niezawodne karty obrazkowe. Rozkładamy je w sali, a dzieci ustawione w rządku jadą od stacji do stacji i powtarzają nazwy rzeczy na poszczególnych postojach. Możemy wtedy poćwiczyć każdą grupę słownictwa.
Czego nie narysowałam/em: rysujemy na tablicy kilka buziek. Na jednej brakuje noska, a kolejnej oczu, buzi. Pytamy dzieci co brakuje na każdym obrazku. Dzieci powtarzają słówka.
Wspomniane przeze mnie gry i zabawy są do wykorzystania w każdej grupie niewielkim nakładem kosztów. Do gier można wykorzystać również zestawy memo dostępne na stronie www.regipio.com.
Testuj ile się da - każda grupa jest inna i z każdą zadziała coś innego. Jedne dzieci wolą zajęcia bardziej kreatywne, inne wolą mniej twórczych aktywności. Przetestuj co się da w każdej grupie i dopiero wtedy zdecyduj co jest dla nich najlepsze. Ważna jest efektywna nauka przez zabawę, a nie metody stosowane na zajęciach.
Maja Wrzos