Zadzwoń do nas: 724-347-020
YouTube
Instagram
Facebook
Twitter
LInkedIn
Sklep
Szkoła Szkoła językowa
REGIPIO

W dzisiejszych czasach coraz częściej kładziemy nacisk na wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji dzieci i młodzieży. Jest to po prostu modne i sami chętnie przygotowujemy liczne karty pracy dla naszych podopiecznych.
Na pewno nie raz zdarzyło Ci się przygotować takie właśnie materiały. Problem zaczyna się wtedy jeśli potrzebujesz do takiej aktywności obrazki. Pamiętaj jednak, że nie każde zdjęcie znalezione w sieci jest do planowanego wykorzystania i za bezzasadne użycie możesz mieć nałożoną poważną karę finansową. Jak jej uniknąć? Przeczytaj ten artykuł.

Wydawać się może, że skoro jakieś zdjęcie jest w sieci, możemy go w dowolnej chwili wykorzystać. Nie jest to jednak takie proste. Prawo autorskie powstało już wieki temu i miało za zadanie chronić prawa twórców. Ten sposób wydawał się bardzo rozsądny ponieważ ludziom chciało się więcej tworzyć. Prawo autorskie jednak ciągle się zmienia. Kiedyś, każdy utwór można było wykorzystać na cele edukacyjne, ale w związku z tym, że nasze prezentacje w większości umieszczamy w chmurach, cały czas są gdzieś w sieci i wiele niepowołanych osób ma do nich dostęp.

 

 

 

 

Co zrobić, żeby się zabezpieczyć? Przede wszystkim korzystaj z grafiki na wolnych licencjach. Kiedy zobaczysz zdjęcie oznaczone literkami CC możesz mieć pewność, że za wykorzystanie tego zdjęcia lub utworu muzycznego nie poniesiesz kary. Oczywiści, należy sprawdzić jakie warunki postawił nam autor zdjęcia lub utworu i tylko w taki sposób go wykorzystać - zawsze podaj jednak źródło utworu. Najbezpieczniej korzystać ze strony www.pixabay.com. Tam znajdziesz miliony zdjęć i grafikę, najczęściej na licencji Creative Commons 0 - wtedy możesz to zdjęcie bez problemu pobrać i wykorzystać. Oczywiście, nie zwalnia Cię to z obowiązku podania autora zdjęcia oraz strony, z której grafika została pobrana, jednak wykorzystując licencję CC jesteś bezpieczny i nikt nie może zakwestionować Twojej prezentacji.Jest wiele przeglądarek, które oferują wyszukiwanie zdjęć na wolnych licencjach, jednak proszę Cię o rozsądek w tej kwestii. Robiąc projekt z moimi uczniami upewnialiśmy się kilkakrotnie, czy zdjęcie jest na wolnej licencji. Otrzymaliśmy zapewnienie, że tak jest. Okazało się jednak, ze zdjęcie było kradzione z innej strony i miało wszelkie prawa zastrzeżone. Nam udało się uniknąć konsekwencji, na szczęście.

Maja Wrzos

Ta strona używa plików cookie