Jak zadawać pytania po angielsku bez stresu.

Jak nauczyć się zadawać pytania po angielsku? Najłatwiej przez powtarzanie i ćwiczenie. A jak to zrobić z przyjemnością? Oczywiście grając w gry :).

Czy zastanawialiście się kiedyś ile pytań zadajemy? W dzieciństwie jest to nawet 200 pytań dziennie. Jak już trochę podrośniemy, nasza ciekawość i chęć poznawania świata nieco maleje, ale i tak przeciętnie zadajemy około 100 pytań. Zdziwieni? Ja tak.

W języku polskim możemy zadać pytanie choćby zmieniając intonację zdania. W języku angielskim nie jest to już takie proste. Trzeba pamiętać o odpowiednim szyku, słowach pytających, a do tego każdy czas rządzi się określonymi zasadami. I jak to wszystko ogarnąć?

 

W dzisiejszym wpisie chciałabym przedstawić grę wspierające naukę zadawania pytań w języku angielskim – towarzyską grę karcianą ASK! DON’T STRAY!.

Gra ASK! DON’T STRAY! jest odpowiednia właściwie na każdym etapie nauki języka angielskiego. Umożliwiają to między innymi dwustronne karty. Młodsze dzieci korzystają ze strony z rysunkiem postaci, gracze bardziej zaawansowani korzystają ze strony z tekstem. Celem gry jest skompletowanie kart z postaciami z jednej kategorii zawodowej. Przed rozpoczęciem rozgrywki losujemy lub wybieramy jedną z kategorii, w której będziemy zadawali pytania. Młodsze dzieci mogą zadawać pytania o wygląd, wiek lub narodowość postaci, starsi o codzienne aktywności, życiowe doświadczenia lub plany na przyszłość.

Jak wygląda przykładowy dialog w trakcie rozgrywki?

Jeżeli zdecydujemy się na zadawanie pytań w kategorii EVERYDAY ACTIVITIES pytanie gracza, którego kolejka właśnie wypadła może brzmieć następująco:

 • Does she/he cook?

Jeżeli gracz, do którego kierowane było pytanie na jednej (lub kilku) kartach ma postać, która potrafi gotować odpowiada:

 • Yes, she/he does. Ask more.

Aby zdobyć upragnioną kartę do kolekcji gracz musi zadać dodatkowe pytanie, z użyciem jednego ze słów pytających, np.:’

 • WHEN does she/he cook? lub WHERE does she/he cook?

Po otrzymaniu odpowiedzi gracze wymieniają się kartami. Zapewniam was, że po zakończeniu partii, każdy gracz będzie potrafił zadać pytanie w odpowiednim czasie :).

Gra zawiera 60 kart z postaciami (10 kategorii zawodowych), 10 plansz z aktywnościami z danej grupy zawodowej (plansze zawierają informacje na temat postaci, które kolekcjonujemy; są jednocześnie elementem, dzięki któremu pozostali gracze nie widzą naszych kart), 10 kart z kategoriami, w których zadajemy pytania oraz 10 kart ze słowami pytającymi.

Duża ilość elementów, ich różnorodność oraz mnóstwo informacji zawartych na kartach i planszach sprawia, że grę można wykorzystywać w alternatywny sposób. Nie koniecznie sugerując się wyłącznie tym, co jest zawarte w dołączonej do gry instrukcji.

Ale o tym innym razem :).

Grajcie, zadawajcie pytania i bawcie się dobrze. Nauka nie musi być nudna.

Ania

Comments

2
 • Martyna

  Czy gracze zadają sobie pytania w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara czy zadają pytanie dowolnej osobie spośród graczy?

  Odpowiedz
  • regipio

   Kolejność graczy zadających pytania jest zgodna z ruchem wskazówek zegara. Gracze mogą zadawać pytania dowolnie wybranej osobie. Dobrze jest słuchać pytań innych graczy, ponieważ w ten sposób można wytypować osobę, którą w swojej kolejce będziemy odpytywać.

   Odpowiedz

Napisz coś

Your email address will not be published.